O nas

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku

Nasza historia w skrócie

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku (BPR) zostało utworzone na mocy uchwały Rady Powiatu Sanockiego z dnia 29 marca 2017 r. Jednostka została wydzielona ze struktur Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku.

W kwietniu 2018 roku powołano Dyrektora Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego Beatę Pieszczoch, która rozpoczęła działania związane z organizacją nowego pogotowia pod względem formalno-prawnym oraz przygotowaniami do przekazania cesji kontraktu NFZ ze Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku na BPR SP ZOZ w Sanoku.

Po dopełnieniu formalności 1 sierpnia 2018 roku zawarta została umowa NFZ z Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego i od tego dnia jednostka funkcjonuje jako samodzielny podmiot leczniczy.

Na początku pogotowie dysponowało 5 ZRM i Dyspozytornią medyczną. Zabezpieczało teren Powiatu sanockiego.

Od 1 kwietnia 2019 roku w wyniku uzyskania umowy z POW NFZ na rejon operacyjny bieszczadzki Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło swoją działalność. Na chwilę obecną zabezpiecza 4 powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski. Na terenie tych powiatów funkcjonuje 18 zespołów ratownictwa medycznego.

Kierownictwo Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego

Organem założycielskim Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku jest Powiat Sanocki.

mgr Beata Pieszczoch

Dyrektor Naczelny

lek. Anna Salwierz

Specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej
Z-ca Dyrektora d.s. Lecznictwa

Janusz Bukład

Kierownik d.s. Techniczno – organizacyjnych

mgr Anna Jurczak

Główna księgowa

Koordynatorzy Zespołów Ratownictwa Medycznego

mgr Wojciech Gierlach

ZRM Brzozów

mgr Szczepan Pączek

ZRM Lesko

mgr Paweł Pelczar

ZRM Sanok

mgr Piotr Hołubowski

ZRM Ustrzyki Dolne

mgr Wojciech Gierlach

ZRM Brzozów

mgr Szczepan Pączek

ZRM Lesko

mgr Paweł Pelczar

ZRM Sanok

mgr Piotr Hołubowski

ZRM Ustrzyki Dolne

Rada Społeczna

W Bieszczadzkim Pogotowiu Ratunkowym działa Rada Społeczna, która jest organem
inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz organem doradczym Dyrektora. Kadencja Rady Społecznej trwa 4 lata.

Robert Pieszczoch

Przewodniczący Rady Społecznej
Starosta Powiatu Sanockiego

Marek Teodorczyk

członek rady społecznej
(przedstawiciel Wojewody)

Mariusz Bałaban

członek rady społecznej

Paweł Wdowiak

członek rady społecznej

Marek Bańkowski

członek rady społecznej

Jerzy Zuba

członek rady społecznej

Andrzej Betlej

członek rady społecznej

Anna Hałas

członek rady społecznej

Damian Biskup

członek rady społecznej

Stanisław Chęć

członek rady społecznej

Daniel Dołżycki

członek rady społecznej

Można nam zaufać.

N

Doświadczenie

W skład naszych zespołów wchodzą osoby, posiadające wieloletnie doświadczenie, ciągle podnoszące swoje kwalifikacje.

N

Pasja

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe to dla nas znacznie więcej, niż miejsce pracy. W naszą działalność wkładamy całe serce.

N

Rozwój

Dzięki przyjętemu modelowi biznesowemu możemy ciągle rozwijać zarówno nasz know-how jak i zaplecze techniczne.

Nasze Zespoły

 

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie 18 Zespołami Ratownictwa Medycznego (ZRM). W tym 17 ZRM to zespoły podstawowe i 1 ZRM zespół specjalistyczny. Sezonowo uruchamiany jest wodny zespół ratownictwa medycznego na akwenie Jeziora solińskiego.

W zespołach ratownictwa medycznego zatrudnionych jest łącznie 163 pracowników – ratowników medycznych i pielęgniarek/ pielęgniarzy.

ZRM zlokalizowane są w 15 podstacjach na terenie 4 powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, leskiego i sanockiego.

BPR SP ZOZ w Sanoku ma podpisaną również umowę z POW NFZ w Rzeszowie na wykonywanie świadczeń w zakresie transportu medycznego. Zespół transportu medycznego zlokalizowany jest w Lesku, ul. Stawowej 15.

Rozmieszczenie Podstacji Bieszczadzkiego Pogotowia

  1. ZRM P-1 – Sanok, ul. Wincentego Witosa 60
  2. ZRM P-2 – Sanok, ul. Rymanowska 45
  3. ZRM P-3 – Tarnawa Górna 80
  4. ZRM P-4 – Sanok, ul. Rymanowska 45
  5. ZRM P-5 – Komańcza 175
  6. ZRM P-6 – Ustrzyki Dolne, ul. Pionierska 10
  7. ZRM P-7 – Ustrzyki Dolne, ul. Pionierska 10
  8. ZRM P-8 – Lutowiska 77
  9. ZRM P-10 – Brzozów, ul. 3-go Maja 62
  10. ZRM P-11 – Brzozów, ul. 3-go Maja 62
  11. ZRM P-12 – Nozdrzec 242
  12. ZRM P-13 – Lesko, ul. Stawowa 15
  13. ZRM P-14 – Myczków  29
  14. ZRM P-15 – Cisna 78
  15. ZRM P-16 – Polańczyk, ul. Zdrojowa 57 (wodna, sezonowa)
  16. ZRM P -17 – Lesko, ul. Stawowa 15 (ZRM 12h)
  17. ZRM P-18 – Domaradz 345
  18. ZRM S – Olszanica 208

Z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego współpracują Jednostki współpracujące tj. Policja, Państwowa Straż Pożarna, a także jednostki wpisane do Krajowego Rejestru Jednostek Współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego m.in.: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), Polski Czerwony Krzyż i inne.

Więcej historii powstania Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego

Historia pogotowia Ratunkowego na Ziemi Sanockiej

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe jest kontynuacją struktury pogotowia ratunkowego funkcjonującego na Ziemi Sanockiej od czasów powojennych. Historię pogotowia sanockiego nakreślili Roman Majewski i Mieczysław Buczek [w:] Dzieje lecznictwa na terenie Ziemi Sanockiej w latach 1485-2012. Fragmenty tej książki cytujemy za pozwoleniem Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia, która wydała tą publikację:

W Polsce, historia ratownictwa medycznego, zaczyna się 6 czerwca 1891 roku, bowiem w tym dniu zostało zarejestrowane “Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe”.

Głównym inicjatorem powstania pogotowia ratunkowego w Polsce byli Arnold Bennet, z zawodu okulista, dr Alfred Obaliński profesor UJ oraz Wincenty Eminowicz ówczesny naczelnik straży pożarnej.

Obsługa medyczna ambulansów prowadzona była przez wolontariuszy rekrutujących się z pośród studentów Akademii Medycznych oraz doktorów wszech nauk lekarskich. Pierwsze pogotowie dysponowało jednym ambulansem zaprzężonym w parę koni wyposażonych w pięć par noszy. Pomieszczenia pogotowia, ambulans i wyposażenie zafundowane zostało przez Radę Miejską w Krakowie.

Do 1914 roku w Polsce utworzono 10 stacji pogotowia ratunkowego. W małych miastach, a do takich zalicza się Sanok (w 1883 roku liczba mieszkańców wynosiła 5 181 osób), organizacja szybkiej pomocy medycznej nie była przedmiotem rozważań władz miejskich. Warto pamiętać, że w tym czasie Sanok był częścią Królestwa Galicji i Lodomerii, należącego do Cesarstwa Austrowęgierskiego, które nie wykazywało zbytniej troski o zagarnięte tereny.

Sprawami zdrowia ludności na terenie miasta i powiatu, zajmował się Lekarz Powiatowy, który to urząd został powołany przez Rządu CK Austrii na podstawie Ustawy z 1870 roku, o publicznej organizacji służby zdrowia. W dniu 1 kwietnia 1930 roku, w Sanoku, utworzono Ośrodek Zdrowia dla ludzi nie ubezpieczonych i biednych.

W tym samym czasie powołano do życia instytucję Lekarza Miejskiego. Praktycznie nie ma możliwości dotarcia do dokumentów źródłowych, mówiących o powołaniu do życia w Sanoku instytucji pogotowia ratunkowego.

W okresie po drugiej wojnie światowej, na terenie miasta działała Miejska Komisja Sanitarna, w skład której wchodzili:

  1. dr Władysław Królicki,
  2. dr Marian Krogulecki,
  3. Maksymilian Chmura,
  4. Mieczysław Lisowski,

Burmistrzem w tym czasie był Pan Michał Hipner a Starostą Powiatowym Pan Andrzej Szczudlik, ale zadania tej Komisji były zgoła inne jak niesienie szybkiej pomocy osobom wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. Głównym jej zadaniem była troska o czystość miasta, sklepów, restauracji itp.

W dniu 11 stycznia 1944 roku powstała Powiatowa Rada Narodowa i w ramach jej działalności powołano do życia instytucję Lekarza Powiatowego, wg. zasad i na prawach PRL. Poprzednia instytucja Lekarza Powiatowego była bowiem powołana wg. prawa Rządu CK Austro Węgier.

Należy przypuszczać, że w dyspozycji Lekarza Powiatowego była karetka. Świadczy o tym zapis z Protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej i Pracy z dnia 22 stycznia 1949 roku, obradującej w składzie:

  1. Wiktor Robel – Lekarz Powiatowy,
  2. Władysław Królicki – Lekarz Miejski
  3. Władysław Jadach – Członek PRN
  4. Tadeusz Zmarz – Członek PRN

gdzie w punkcie 4 tego protokołu zapisano: “wystąpić z wnioskiem w sprawie otrzymania rezerwowej sanitarki dla Lekarza Powiatowego, celem wyjazdów lekarzy w teren, szczególnie do dużych odległości w nagłych wypadkach”.

Z tego zapisu można wyciągnąć wniosek, że nie istniało pogotowie, a tylko był samochód przydzielony do dyspozycji Lekarza Powiatowego. Ustawą z dnia 28 października 1948 roku, „o Zakładach Społecznych Służby Zdrowia i planowej gospodarce w Służbie Zdrowia”, Rząd PRL scentralizował wszelką działalność związaną z ochroną zdrowia, w tym pogotowia ratunkowe.

W czerwcu 1950 roku Powiatowa Rada Narodowa w Sanoku powołała do życia Wydział Zdrowia, któremu podporządkowano wszelką działalność związaną ze służbą zdrowia, w tym pogotowie ratunkowe. Zatem z niewielkim błędem można przyjąć, że pogotowie ratunkowe w Sanoku powstało na początku lat 50-tych. Starszy Felczer Ryszard Mazak wspomina, że do Sanoka po raz pierwszy przyjechał w lipcu 1953 roku i pogotowie już w tym czasie funkcjonowało.

Od początku powstania, pogotowia w PRL składały się z dwóch jednostek: medycznej i transportowej. W skład jednostki medycznej wchodził felczer lub lekarz oraz sanitariusz. Felczerzy i lekarze pracowali w pogotowiu w ramach dodatkowych prac na tzw. dyżurach, natomiast sanitariusze byli pracownikami etatowymi. Model ten był obowiązujący w małych miastach między innymi takich jak Sanok.

Transportem sanitarnym zajmowała się Kolumna Transportu Sanitarnego, której organizacja do października 2000 roku wyglądała następująco:

Początkowo transport sanitarny był niezwykle skromny. Przeważnie były to sanitarki pochodzące z demobilu wojskowego, w których jedynym wyposażeniem były nosze.

W Sanoku jako jedna z pierwszych była sanitarka zbudowana na bazie samochodu osobowego SKODA i pochodziła z demobilu wojskowego.

Jak wyglądała w latach 50-tych pomoc medyczna na wsi, wspomina Starszy Felczer Medycyny Jan Kordela: “Pogotowie Ratunkowe w Sanoku dysponowało jedną karetką wyjazdową z lekarzem, na cały powiat, od Jaślisk po Rakową. Każdy wyjazd trwał kilka godzin. Praktycznie karetka dostępna była tylko w Sanoku. Karetka pogotowia z lekarzem lub przewozowa, była dostępna na moje osobiste wezwanie po kilku godzinach. Łączność telefoniczna pomiędzy Mrzygłodem lub Tyrawą Wołoską a Sanokiem, tylko z poczty do godziny 15-tej. Transport chorego do szpitala w nagłych zachorowaniach, np. tzw. “ostry brzuch”, wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej, odbywał się najszybciej furmanką, w pozycji leżącej w słomie, przykryty pierzyną. Takie pojazdy nie były rzadkością na ulicach Sanoka.”

Do transportu medycznego, używane były karetki budowane na bazie samochodów osobowych, głównie rodzimej produkcji. Były też przypadki kupowania karetek w bratnich krajach Demokracji Ludowej. Można było zobaczyć niekiedy karetki na bazie czeskiej SKODY lub radzieckiego samochodu RAF, pochodzącego z łotewskiej Rygi.

W latach 50-tych dominowały głównie karetki na bazie samochodu WARSZAWA M20. Po modernizacji tego samochodu w latach 60-tych, pochodzącego z warszawskiej fabryki na Żeraniu, były to pojazdy oznaczeniem M205 i M225.

Z racji tego, że samochody te były budowane też w wersji combi, na potrzeby karetek, były zdecydowanie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.

Na początku lat 70-tych FSO w Warszawie, rozpoczęła produkcję samochodów osobowych według licencji FIATa 125, w tym pojazdy w wersji combi, które były budowane także w wersji sanitarka. Pojazdy te były bardzo ciasne, z racji zbyt małej szerokości i wysokości wnętrza. Niewiele w takim pojeździe można było zrobić z chorym wymagającym natychmiastowej pomocy.

Następcą FIATa, od początku lat 80-tych został POLONEZ. Oprócz wersji sedan, był także produkowany w wersji combi, co pozwalało na budowę na jego bazie karetek. We wnętrzu, POLONEZ był nieco wyższy od FIATa, ale pod względem szerokości nie było żadnej różnicy, ciasno i niewygodnie.

Rozwój techniki, szczególnie elektroniki, wpłynął niezwykle korzystnie na rozwój technik medycznych, w tym techniki związanej z ratownictwem medycznym. Duża ilość sprzętu medycznego stosowana w ratownictwie, wymusiła na producentach karetek zastosowanie do ich wykonawstwa samochodów dostawczych, które z racji dość znacznych rozmiarów we wnętrzu umożliwiają zamontowanie wszystkiego co niezbędne ratownikom. Karetki, szczególnie reanimacyjne, tzw. „erki”, zaczęto budować na bazie samochodu dostawczego NYSA. Jeżeli chodzi o ilość miejsca, były one w miarę wygodne, natomiast miały zbyt niskiej jakości zawieszenia i słabe silniki nie pozwalające na rozwijanie znacznych prędkości w stosunkowo krótkim czasie. Były to bardzo poważne braki.

Od początku powstania pogotowia w Sanoku do początku lat osiemdziesiątych, zespół wyjazdowy karetki pogotowia składał się z felczera lub lekarza, sanitariusza i kierowcy. Po wprowadzeniu karetek reanimacyjnych ich obsada, z racji swojego przeznaczenia jak też rozszerzonego wyposażenia, między innymi wyposażono je w defibrylatory, uległa zmianie.

W skład zespołu karetki reanimacyjnej wchodził lekarz, pielęgniarka, sanitariusz i kierowca. Od początku lat sześćdziesiątych, Pogotowie dysponowało jedną karetką całodobową i jedna karetką od godziny 15:00 do 7:00. Powstały plany budowy Stacji Pogotowia, takiej z prawdziwego zdarzenia, gdzie cały zespół wyjazdowy będzie w tym samym budynku. Dotychczasowe pomieszczenia pogotowia przy ulicy Daszyńskiego, mieściły pomieszczenie dyspozytorki i lekarza dyżurnego, natomiast sanitariusze i kierowcy przebywali w innym budynku, który mieścił się na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sienkiewicza. W 1978 roku budynek Przychodni Przeciwgruźliczej, w którym mieli swoje pokoje sanitariusze pogotowia i kierowcy, został wyburzony. Obecnie stoją tam budynki zajmowane przez Bank PKO BP S.A. oraz Urząd Skarbowy. Sanitariuszy i kierowców przeniesiono do pomieszczeń w nowo wybudowanej przychodni lekarskiej przy ulicy Lipińskiego. Pomysł takiego ulokowania zespołów wyjazdowych, gdzie lekarze są na ulicy Daszyńskiego a sanitariusze i kierowcy na ulicy Lipińskiego, okazał się nie funkcjonalny.

Zapomniano mianowicie o tym, że te dwie ulice są przedzielone torami kolejowymi, na których przejazd, w tamtym okresie, zamykany był ponad 120 razy w ciągu doby. Po pewnym czasie, zmieniono im miejsce dyżurów i przeniesiono ich na ulicę Sienkiewicza 4 do pomieszczeń w tzw. „bloku awaryjnym”, gdzie przebywali do czasu, kiedy to całe pogotowie zostało ulokowane w zaadoptowanym po TRANSBUDZIE budynku przy ulicy Konarskiego.

Mniej więcej w tym samym czasie, tuż za płotem budynku pogotowia, oddano do użytku pomieszczenia Powiatowej Kolumny Transportu Sanitarnego na ulicy Jezierskiego (obecny budynek administracji Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego). Od tego momentu można powiedzieć, że instytucja pogotowia została ustabilizowana, przynajmniej pod względem zaplecza w postaci pomieszczeń dla personelu medycznego i technicznego. Zespoły wyjazdowe były w jednym miejscu i mogły podejmować akcję natychmiast po zgłoszeniu.

W latach osiemdziesiątych zmienia się ilość zespołów wyjazdowych. W dni robocze, całodobowy dyżur pełni jedna karetka „R” z lekarzem, pielęgniarką, sanitariuszem i kierowcą, natomiast po godzinie piętnastej do siódmej rano, dyżurują dodatkowo trzy karetki tzw. wypadkowe, „W” z obsadą: lekarz, sanitariusz, kierowca. Taki sam zestaw czterech karetek, pełnił dyżury w dni wolne od pracy i dni świąteczne.

Pogotowie Ratunkowe zostało przeniesione do siedziby Państwowej Straży Pożarnej, która w tym czasie mieściła się w budynkach STOMILu. Sanocka Straż Pożarna została wzmocniona kadrowo i sprzętowo, gdyż nastąpiło połączenie trzech dużych jednostek, straży: AUTOSANU, STOMILU i PSP. Rozpoczyna się nowy okres w działalności Straży, są oni teraz wzywani nie tylko do pożarów ale też do wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych niekoniecznie związanych z ogniem.

Następuje zmiana lokalizacji karetek. Jest to związane z koniecznością bycia jak najbliżej ewentualnego miejsca zdarzenia, do którego należy dojechać jak najszybciej. W związku z tym jedna karetka została umieszczona w Ośrodku Zdrowia w Tarnawie Górnej, a kolejne dyżurują w szpitalu i PSP.

Na co dzień Pogotowie Ratunkowe w Sanoku ma duże wsparcie w postaci helikoptera LPR Od początku swego istnienia (tj. od 1974 r.) baza jego usytuowana była przy prawym brzegu Sanu, przy ulicy Biała Góra.

W 2004 roku PSP a razem z nią jedna z karetek Pogotowia Ratunkowego i Dyspozytornia Medyczna, została przeniesiona do nowo wybudowanych budynków przy ulicy Witosa w dzielnicy Dąbrówka.

Czasy współczesne

Wiek XX, wraz z postępem cywilizacji, spowodował rosnące tempo życia współczesnych społeczeństw, nasilenie się napięć w stosunkach międzynarodowych, zagrożenia katastrofami i atakami terrorystycznymi oraz wzrost liczby wypadków masowych, komunikacyjnych i chorób związanych z układem krążenia.

W tej sytuacji, koniecznością stało się właściwe organizowanie pomocy medycznej.

Nowoczesne ratownictwo medyczne na świecie to nowa dyscyplina, która liczy zaledwie kilkadziesiąt lat. Chociaż od powołania Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego w dniu 6 czerwca 1891 roku, co przyjmuje się jako datę powstania pierwszego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, upłynęło ponad sto lat, to system ratownictwa medycznego dopiero w ostatnich latach zaczął się intensywnie rozwijać.

Pracę nad reformą pogotowia ratunkowego rozpoczęto w latach 90 ubiegłego wieku.

Pierwsza Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym została wydana dnia 25 lipca 2001 r.

Jest to ustawa, która tworzy w Polsce zupełnie nowy system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Koncepcja zawarta w tym dokumencie, choć do tej pory już wiele razy nowelizowanym, nadal stanowi podstawę do funkcjonowania profesjonalnego ratownictwa medycznego w Polsce.

W wyniku reform wiele historycznych elementów pogotowia ratunkowego zostało zmienionych. Zaczynając od nazewnictwa poprzez personel, a kończąc na ambulansach i ich wyposażeniu.

W Sanockim Pogotowiu przestali pracować sanitariusze ich miejsce zajęli ratownicy medyczni. W Sanockim szpitalu powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy, obok szpitala wybudowano całodobowe lądowisko dla helikopterów LPR.

Mała, powiatowa dyspozytornia medyczna stała się Skoncentrowaną Dyspozytornią Medyczną w Sanoku obejmującą swoim działaniem cztery powiaty. W całym kraju ruszył system System Wspomagania Dowodzenia PRM.

Do lutego 2018 roku Powiat Sanocki zabezpieczały trzy zespoły podstawowe ,,P’’ i jeden zespół specjalistyczny ,,S’’.

Zespoły podstawowe mają skład dwu lub trzy osobowy. Obsadę stanowią ratownicy medyczni lub pielęgniarki systemu.

W skład zespołu ,,S’’ wchodził lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca – ratownik.

Od 1 lutego zespół ,,S’’ został przekształcony na trzyosobowy zespół ,,P’’.

W lipcu została uruchomiona nowa podstacja w remizie OSP w Komańczy.

Historia Dyspozytorni medycznej

Dyspozytornia medyczna w Sanoku funkcjonowała od momentu powstania pogotowia ratunkowego tj. od lat 50 ubiegłego wieku. Pierwszą lokalizacją dyspozytorni medycznej był budynek przy ul. Daszyńskiego należący po czasy obecne do Polskiego Czerwonego Krzyża.

Następnie dyspozytornię przenoszono wraz z pogotowiem ratunkowym na ulicę Konarskiego (budynek zaadoptowany po firmie TRANSBUD), ul. Przemyską (dawny budynek Państwowej Straży Pożarnej).

W 2004 r. dyspozytornię medyczną przeniesiono do nowego budynku Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku na ul. Witosa w dzielnicy Dąbrówka.

Dzięki tej zmianie wszystkie zgłoszenia o zdarzeniach wpływały równocześnie do dyspozytora medycznego i oficera dyżurnego Straży Pożarnej co wiązało się ze znacznie szybszym dysponowaniem do akcji ratowniczych odpowiednich sił i środków zarówno w zakresie Ratownictwa Medycznego jak i Służb Pożarniczych.

Nowym rozdziałem w historii sanockiej dyspozytorni medycznej było jej przeniesienie w 2015 roku do budynku Komendy Powiatowej Policji (KPP) przy ul. Witkiewicza w Sanoku.

Utworzono wówczas Skoncentrowaną Dyspozytornię Medyczną (SDM), której rejon operacyjny obejmował swym zasięgiem cztery powiaty: sanocki, bieszczadzki, leski i brzozowski.

Oficjalne otwarcie SDM miało miejsce 10 lutego 2015 r.

  

Następnie w odstępach czasu przyłączano kolejne powiaty:

  • 29.04.2015 został przyłączony Powiat leski
  • 20.05.2015 przyłączono Powiat bieszczadzki
  • 03.06.2015 przyłączono Powiat brzozowski.

W czerwcu 2017 roku w Dyspozytorni Medycznej w Sanoku wprowadzono ogólnopolski System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Jest to system teleinformatyczny, który umożliwia: przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych (112, 999), dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie zdarzeń medycznych, lokalizację poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu zespołów i ich statusów na mapie, która stanowi zintegrowany z systemem moduł (Uniwersalny Moduł Mapowy). Nowy system umożliwia pełną zastępowalność dyspozytorni medycznych w Polsce w przypadku wystąpienia awarii oraz zapewnia sprawne przekazywanie danych między służbami ratownictwa (przyjmowanie zgłoszeń z numeru alarmowego 112 oraz pozostałych numerów alarmowych) i kierowanie ich do właściwej jednostki Policji, PSP, PRM, WOPR, GOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dyspozytornia medyczna wraz z zespołami ratownictwa medycznego od 1 sierpnia 2018 roku została włączona w struktury Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Dyspozytorzy medyczni obsługują zgłoszenia z numeru alarmowego 999 z czterech powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, leskiego i sanockiego, zgłoszenia z numeru alarmowego 999 przekierowane z całej Polski w ramach zastępowalności Dyspozytorni Medycznych oraz zgłoszenia przekierowane od operatorów numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie czyli z numeru 112 do 31 grudnia 2020 roku.

Od 1 stycznia 2021 roku zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w Województwie podkarpackim utworzono jedną dyspozytornię medyczną, zlokalizowaną w Rzeszowie, która podlega Wojewodzie Podkarpackiemu.

Przejdź do treści